Facilitation / Kolaylaştırma

Geçen gün takip ettiğim Project Management bloglarından bir tanesinde bir yazıyı yıldıza aldığımı fark ettim. Bu yazıyı burada çevirip sizinle de paylaşmam lazım, bugün yarın ihtiyacınız olabilir. Benim gibi boş vakti bol olanların bir görevi de bu tabii ki.1

Zayıf PM’ler2 takımlarını ve kullandıkları yöntemleri kontrol etmeye çalışır. Fakat bunu yaparken işleyişin doğal düzenine müdahale edip daha kaotik bir ortamın ortaya çıkmasını sağlarla. Ekibin işleyişi kendi kendine evrimleşip olgunlık kazanmalıdır. Eğer PM sürece müdahale eder ya da onu kontrol etmeye çalışırlarsa, proje genelde başarısız olacaktır.

Erdemli PM, proje takımı içinde ne olduğuna güvenmeyi öğrenir. Eğer bir suskunlık var ise onun büyümesini ve ortaya çıkmasını sağlar. Eğer bir fırtına var ise, onun köpürmesini ve böylece kendi kendine sönmesini sağlar. Eğer takım bir şeylerden mutsuzluk duyuyorsa bunun çözümünü bulur. Erdemli PM, dağılan iş sürecini rahatlatır, kolaylaştırır. O, olaylar derinlemesine etki bırakmadan nasıl işlerin düzeltileceğini bilir.

Maalesef erdemli PM, Türkiye şartları içerisinde pırlanta değerinde ve bir o kadar da bulunması zor bir nesne. Yetişmesi için bulunması gereken ortam da maalesef burada yok. Belki öncesinde bir kaç defa fail olması lazım ki öyle Erdemli PM olabilsinler.


  1. Kaynak (http://thetaoofpm.blogspot.com.tr/2014/03/58-facilitation.html) 
  2. Project Manager (Proje Yöneticisi)